MAVİ YEŞİL KKDIK için AVRUPA’DA

 

Tehlikeli madde çevre ve kimyasal yönetim danışmanlığı alanında hizmet veren Mavi Yeşil Danışmanlık Türkiye’de ilk kez  uygulamaya konulan kimyasalların kaydı değerlendirmesi kısıtlanması ve izni (Kkdik) yönetmeliği hakkında; yurt dışında bulunan  kimyasal üreticilere, Tek Temsilcilik Hizmeti vermek için İspanya Sevilla’da  ilk Avrupa ofislerini açtı. Türk Reach olarak bilinen mevzuat, Türkiye’ye ithal edilen tüm kimyasallara kayıt zorunluluğu getirdi. Firma koordinatörü Makbule ÇETİN Kayıt yükümlüğünün  Yurt dışı üreticisi veya Türkiye’de bulunan ithalatçı tarafından gerçekleşeceğini bildirdi.

Kkdik mevzuatı Yurt dışı kimyasal üreticilerine  kayıtlarını gerçekleştirebilmek için Türkiye de gerçek veya tüzel bir kişilik ile (TEK TEMSİLCİ) sözleşme yapma zorunluluğunu getirdi. Bu kayıtlar Kimyasal değerlendirme uzmanları tarafından gerçekleşmektedir. Çetin, kimyasal değerlendirme uzmanlığı eğitim kurumu yetki belgesi aldıklarını da belirterek Türkak Akredite Uzmanlar yetiştirdiklerinin altını çizdi.

2020 yılı ön kayıt süreci olduğunu belirterek Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ”kayıt yok pazar yok” sloganını hatırlattı.

Türkiye de 2021 yılı sonrası kimyasal maddelerim kesin kayıtları başlayacağını kanserojen mutojen kimyasallara yasaklama ve kısıtlama geleceğini söyledi.

KKDİK mevzuatının çevreci ve insan sağlığına duyarlı ürün üretimine büyük katkı sağlayacağını ekledi.

 

Mavi Yeşil KKDIK için Avrupa'da