Yeni normalin kendisi çevreci bir yaşam olacak. Yeni normal sadece hayatımıza gelmedi. Yeni normal çevremize de geldi hava toprak su bambaşka oldu. Covid-19 hayatımızın önceliklerini değiştirdi; sevdiklerimiz ile geçirdiğimiz zamanın kıymetini öğretti bizlere. Günü koşturarak yaşadığımız anlarda nasıl hayatın hızlı akıp gittiğini ve bu akışda nasıl kaybolduğumuzu da bize göstermiş oldu. Hızlı akan bu hayat durunca doğamız nefes aldı. Dünyanın bir çok ülkesinde görülen salgın yaşamı adeta durdurdu…

‘ETKİSİNİ GÖZLER ÖNÜNE SERDİ’

Birçok ülkede sokağa çıkma yasağı ve kısıtlama getirilirken, fabrikaların kapasitelerini azaltmaları, kapatmaları ve trafiğin azalması, insanlığın doğa üzerindeki yıkıcı etkisini gözler önüne serdi… Turistik şehir Venedik’in kanallarındaki su adeta temizlenirken, Çin ve İtalya’da hava kalitesi arttı. İstanbul’da da hava kirliliği yüzde 30 azaldı. Bursa da ise hava kirliliğinin yıl başından bu yana yüzde 80 azaldığı belirlendi. şimdi uzmanlar iyileşen bu koşulları nasıl sürdürülebilir kılınır bunun için çalışıyorlar.

‘VİRÜS YÖNETMELİĞİ HAZIRLANIYOR’

Mümkün mü elbetteki mümkün, yeni normal beraberinde yeni yönetmelikleri de getiriyor. Özellikle sanayiyi yakından ilgilendirecek olan virüs yönetmeliği hazırlanıyor. Bu yönetmelik çalışma hayatında önemli değişiklikler getirecek . Yeni normalin içinde en sevindirici olan ise yaşanabilir bir çevre için yapılan çalışma ve uygulamaların bulunuyor olması.

‘SANILDIĞI KADAR KOLAY DEĞİL’

Çevreci sanayi kavramı ile çevreye olan duyarlılık artırılmaya çalışırken şimdi ise yeni normalin kendisi çevreci bir yaşam olacak. Özellikle küresel ısınma ve iklim kirliğinin salgın hastalıkları artırıyor olması bir daha böyle bir durum yaşamamak için insanın çevreyi kirletmeme duygusunu içselleştirdiği bir davranış halini alacaktır. Çevre kirliliğinin önlenmesi ve davranış halini alması için verilen emek zaman eğitimler bu güne kadar istenilen sonuca götürmedi. Çünkü davranışların değişimi sanıldığı kadar kolay değil.

‘YENİ ÇEVRE, YENİ DOĞA DÜZENİ’

Ancak insan bir tehdit ile karşılaştığında davranışlar hızla değişir. Bu gün işte tam o tehditi almış ve davranışlarımızı değiştirmeye en yakın olduğumuz zamandır. Yeni normal, yeni çevre, yeni doğa, hoş geldin yeni hayat…

28 Mayıs 2020 Hürriyet Gazetesi