KONTROL BELGESİ BAŞVURUSU YAPAN FİRMALARIN DİKKATİNE

Bilindiği üzere, Güvenlik Bilgi Formları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 13 Aralık 2014 tarihli 29204 mükerrer sayılı Yönetmeliği hükümlerinde belirtilen şekliyle hazırlanmalıdır. (İncelemek için tıklayınız)

Konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Bazı önemli hususlar soru-cevap şeklinde aşağıda belirtilmiştir:

1. İthal edilen zararlı madde ve/ya karışımların etiketleri ve güvenlik bilgi formları Türkçe olmak zorunda mıdır?

Evet. İthal edilen zararlı madde ve karışımların etiketleri ve güvenlik bilgi formları Türkçe hazırlanır. Bununla birlikte, tedarikçiler, kullanılan tüm dillerde aynı detayların yer alması kaydıyla, etiketlerinde Türkçenin yanında farklı diller de kullanabilir.

2. Güvenlik Bilgi Formlarını kimler hazırlayabilir?

Güvenlik bilgi formları, güvenlik bilgi formlarının hazırlanmasına ilişkin personel belgelendirmesi konusunda akredite olmuş kuruluş tarafından belgelendirilmiş kişilerce hazırlanır.

3. İthal edilen zararlı kimyasalın güvenlik bilgi formu aynen Türkçe’ye çevrilerek bu şekilde Türkiye’de piyasaya arz edilir mi?

Hayır. Güvenlik bilgi formları, güvenlik bilgi formlarının hazırlanmasına ilişkin personel belgelendirmesi konusunda akredite olmuş kuruluş tarafından belgelendirilmiş kişilerce hazırlanır.

4. Piyasaya arz etmeyip, kendi imalatımda kullanmak üzere ithal edilen zararlı kimyasal maddeler için de Güvenlik Bilgi Formu hazırlanması gerekiyor mu?

Evet, madde ve karışım ithalatçılarının da Güvenlik Bilgi Formu hazırlama yükümlülüğü bulunmaktadır.

Detaylar İçin Tıklayınız..

Not: GBF hazırlayıcısının her sayfaya imza ve kaşe zorunluluğu kaldırılmıştır. (İSGÜM 14.02.2017 TARİHİNDE DUYURULAR KISMINDA YAYINLAMIŞTIR).

Detaylar İçin Tıklayınız..