UFI KOD Nedir ?

UFI kodu, Avrupa Birliği’nde (AB) Sınıflandırma, Etiketleme ve Paketleme (CLP) Yönetmeliği kapsamındaki yeni etiketleme gerekliliklerinin bir parçasıdır. Eylül 2021’deki son güncellemem itibariyle UFI, “Benzersiz Formül Tanımlayıcı” anlamına gelir.

UFI KOD Kimler Almalı ?

Eylül 2021’deki son güncellememden itibaren, Avrupa Birliği’nde (AB) Sınıflandırma, Etiketleme ve Ambalajlama (CLP) Yönetmeliği kapsamında sağlık veya fiziksel tehlikeler için sınıflandırılan karışımlar için UFI (Benzersiz Formül Tanımlayıcı) kodu gereklidir. UFI kodu, ürün etiketinin bir parçasıdır ve ürünün spesifik formülasyonunu benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılır.

AB’de piyasaya tehlikeli karışımlar sunan üreticiler, ithalatçılar veya alt kullanıcılar, ürünleri için UFI kodunu oluşturmaktan sorumludur. UFI’yi diğer gerekli bilgilerle birlikte ürün etiketine veya ambalajına dahil etmek onların görevidir.

UFI esas olarak, CLP Tüzüğüne göre belirli tehlike sınıflandırmalarına giren tehlikeli kimyasallar, böcek ilaçları ve biyosidal ürünler gibi tüketici veya profesyonel ürünler için kullanılır.

Yönetmelikler zamanla değişebileceğinden, ürünleri için kimlerin UFI kodu alması gerektiğine ilişkin en güncel bilgiler için en son AB düzenlemelerini kontrol etmenizi veya ilgili makamlara danışmanızı tavsiye edilir.

UFI  KOD Nasıl Alınır ?

Eylül 2021’deki son güncellememden itibaren ürününüze UFI (Benzersiz Formül Tanımlayıcı) kodu almak için şu adımları izlemeniz gerekiyor:

  1. Avrupa Kimyasallar Ajansı’na (ECHA) kaydolun: Avrupa Birliği’nde (AB) piyasaya tehlikeli karışımlar sunan bir üretici, ithalatçı veya alt kullanıcıysanız, ECHA’ya kaydolmanız gerekir. Bunu çevrimiçi platformları aracılığıyla yapabilirsiniz.
  2. Zehir Merkezleri Bildirimi (PCN) platformuna bilgi gönderin: ECHA’ya kaydolduktan sonra, ürününüz hakkında belirli bilgileri Zehir Merkezleri Bildirimi (PCN) platformuna göndermeniz gerekir. Bu platform, piyasaya arz ettiğiniz tehlikeli karışımları ilgili zehir merkezlerine bildirmenizi sağlar.
  3. UFI kodunu oluşturun: PCN platformundaki bildirim sürecinde, ürününüzün her bir spesifik formülasyonu için UFI kodunu oluşturacaksınız. UFI kodu, ürününüzü benzersiz bir şekilde tanımlayan 16 karakterli alfasayısal bir koddur.
  4. UFI’yi ürün etiketine veya ambalajına dahil edin: UFI kodunu aldıktan sonra, AB’de piyasaya arz ettiğiniz her tehlikeli karışımın ürün etiketine veya ambalajına eklemeniz gerekir.

Not: Düzenlemelerin ve prosedürlerin zaman içinde değişebileceğini ve bir UFI kodu alma adımlarının güncellemelere tabi olabileceğini lütfen unutmayın. Bu nedenle, ürünleriniz için bir UFI kodu edinme konusunda en güncel ve doğru bilgiler için en son AB düzenlemelerine ve yönergelerine başvurmanız veya ECHA gibi ilgili makamlara danışmanız önemlidir.

UFI KOD Ne Zaman Yenilenir ?

Eylül 2021’deki son güncellemem itibariyle, UFI (Benzersiz Formül Tanımlayıcı) kodu, Avrupa Kimyasallar Ajansı’nın Zehir Merkezleri Bildirimi (PCN) gereklilikleri bağlamında yenilenmeye tabi değildir. Belirli bir ürün formülasyonu için bir UFI kodu oluşturulduktan sonra, o formülasyona özgü kalır ve karışımda önemli değişiklikler olmadıkça yenilenmesi gerekmez.

Ancak düzenlemelerin ve gereksinimlerin zaman içinde değişebileceğini unutmamak önemlidir. Bu nedenle, UFI kodları veya diğer etiketleme gereklilikleri ile ilgili olası güncellemelere uyumu sağlamak için Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA) veya ilgili makamlar tarafından yayınlanan en son yönergeler ve düzenlemelerle güncel kalmak önemlidir.

UFI KOD Ne Zaman Gereklidir ?

Eylül 2021’deki son güncellememden itibaren, Avrupa Birliği’nde (AB) piyasaya sürülen belirli tehlikeli karışımlar için UFI (Benzersiz Formül Tanımlayıcı) kodu gereklidir. Bir UFI kodu gerekliliği, Sınıflandırma, Etiketleme ve Ambalajlama (CLP) Yönetmeliği kapsamındaki Zehir Merkezleri Bildirimi (PCN) gerekliliklerinin bir parçasıdır.

Spesifik olarak, CLP Tüzüğüne göre sağlık veya fiziksel tehlikeler açısından sınıflandırılan karışımlar için UFI kodu gereklidir. Bu, tehlikeli kimyasallar, böcek ilaçları ve biyosidal ürünler gibi ürünleri içerir.

UFI kodu, her tehlikeli karışımın spesifik formülasyonunu benzersiz bir şekilde tanımlamak için kullanılır ve zehir merkezlerinin acil durumlara veya kazara maruz kalmalara yanıt verme yeteneğini geliştirmek için yeni etiketleme gerekliliklerinin bir parçasıdır.

UFI kodunun tüm ürünler için gerekli olmadığını, özellikle belirli tehlike sınıflandırmalarına giren tehlikeli karışımlar için gerekli olduğuna dikkat etmek önemlidir. Diğer tehlikeli olmayan ürünler için UFI kodu gerekmeyebilir.

HERHANGİ BİR KARIŞIM İÇİN UFI KOD KULLANILABİLİR Mİ ?

karışım için UN (United Nations) veya UFI (Unique Formula Identifier) kodu, özellikle tehlikeli kimyasal ürünlerin etiketlenmesi ve tanımlanması amacıyla kullanılır. Ancak, UFI kodları genellikle tehlikeli karışımlar için kullanılır ve herhangi bir karışım için bu kodu almak veya kullanmak belirli düzenlemelere tabidir.

UFI, Avrupa Birliği tarafından kabul edilen bir düzenleme olan CLP (Classification, Labeling, and Packaging) Yönetmeliği kapsamında zorunlu hale getirilmiştir. CLP Yönetmeliği, kimyasal maddelerin ve karışımların sınıflandırılması, etiketlenmesi ve ambalajlanması ile ilgili standartları belirler.

Eğer bir karışım tehlikeli özelliklere sahipse ve bu ürünü AB pazarına sürmeyi planlıyorsanız, CLP Yönetmeliği’ne uygun olarak bir UFI kodu almanız gerekebilir. Ancak, bu konuda detaylı bilgi almak ve gereksinimleri anlamak için ilgili düzenleyici kurumlar veya yetkili bir danışman ile iletişime geçmeniz önemlidir.

UFI kodları, tehlikeli karışımların acil durumlar veya zehirlenmelerle ilgili müdahalede hızlı tanımlanmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

UFI KOD  ETİKETE DAHİL EDİLMELİ Mİ ?

UFI (Unique Formula Identifier) kodları genellikle tehlikeli kimyasal karışımların etiketlerinde yer alır. UFI kodları, özellikle Avrupa Birliği’nde CLP (Classification, Labeling, and Packaging) Yönetmeliği kapsamında zorunlu hale getirilmiştir.

CLP Yönetmeliği, tehlikeli kimyasal maddelerin ve karışımların sınıflandırılması, etiketlenmesi ve ambalajlanması için standartları belirler. Tehlikeli karışımların etiketlerinde, UFI kodu, karışımın benzersiz bir tanımlayıcısı olarak yer alır. Bu kod, acil durum müdahalesi, toplu takip ve zehirlenmelerle ilgili sağlık hizmetleri için kullanılır.

Ancak, UFI kodunun etiketleme zorunluluğu, genellikle tehlikeli özelliklere sahip karışımlar için geçerlidir. Tehlikeli olmayan veya düşük tehlikeli karışımlar için UFI kodu gerekmeyebilir. Bu nedenle, etiketleme gereksinimleri ürünün tehlike seviyesine ve CLP Yönetmeliği kapsamındaki diğer faktörlere bağlı olarak değişebilir.

Karışım üreten veya satan bir firma, ilgili yerel veya ulusal düzenleyici kurumların belirlediği yönergeleri takip etmeli ve gerektiğinde UFI kodunu etiketlere eklemelidir.