İnsan sağlığı ve çevrenin yüksek düzeyde korunmasını sağlamak, maddelerin zararlarının değerlendirilmesine yönelik alternatif yöntemleri özendirmek, rekabeti ve yeniliği artırmak üzere kimyasalların kaydı, değerlendirilmesi, izni ve kısıtlanmasına ilişkin idari ve teknik usul ve esasları düzenlemek için Kimyasalların Kaydı Değerlendirilmesi İzni  Kısıtlanması Hakkındaki Yönetmelik  23/06/2017 Sayı : 30105 KKDİK yürürlüğe girmiştir. Avrupa mevzuatlarına uyum sağlamak adına yürürlüğe giren mevzuat çevre ve şehircilik bakanlığı tarafından KAYIT YOK PAZAR YOK sloganı ile uygulamadadır.

KDIK (Turkish REACH) Yönetmeliği Dahilindeki Önemli Tarihler;

– 23/12/2017 – 31/12/2020: Ön MBDF (Ön kayıt işlemi) sürecidir.
– 01/01/2021 – 31/12/2023: Kayıt sürecidir. Ön-Kayıtlı maddeler bu süreçte imal ya da ithal edilebilir veya ülke içerisinde piyasaya sürülebilir. Ön-Kayıtlı olmayan maddeler ise ancak Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından imal ya da ithal edilebilir veya ülke içerisinde piyasaya sürülebilir.
– 01/01/2024 ve sonrası: Daha önce Kayıt edilmemiş maddeler ancak Kayıt işlemlerinin tamamlanmasının ardından imal ya da ithal edilebilir veya ülke içerisinde piyasaya sürülebilir.

KKDIK (Türk REACH) Kapsamında Hizmetlerimiz;

– KKDİK kapsamında madde envanterinin hazırlanması

– Ön kayıt sürecinin yürütülmesi

– Ön MBDF Madde Bilgi Değişim Forumlarının Yönetimi

– Konsorsiyum Yönetim

– EK17 Kısıtlı Kimyasalların Yönetimi

 

 

Konu hakkında detaylı bilgi talep edebilir hizmetlerimiz  hakkında detaylı  bilgi alabilirsiniz.